RSS
RSS

5 Skutecznych Sposobów na Udany Start Bloga


Kategorie: Wszystkie

2

Pierwsze dni nowego bloga są zawsze najważniejsze. To od nich zależy, czy liczba odwiedzin będzie rosnąć lawinowo wraz z czasem, czy też po pierwszych dniach sukcesu nastąpi drastyczny spadek w statystykach, a dalsza promocja będzie katorgą.

Na szczęście istnieje 5 sprawdzonych metod na dobre wejście do Internetu.

1. Usprawnij kod i wygląd strony

Zazwyczaj jesteśmy tak podeskcytowani nowym pomysłem na blog, że publikujemy pierwszy wpis i staramy się go rozpowszechnić jeszcze tego samego dnia.

W takich sytuacjach pomijane są drobne szczegóły, które jednak grają kluczową rolę w kolejnych dniach. Upewnijmy się, że Internauta:

  • zobaczy schludną szatę graficzną
  • będzie mógł umieścić i zobaczyć komentarze
  • będzie mógł zapisać się do kanału RSS oraz na listę mailingową

W innym przypadku, nawet jeśli wpis będzie ciekawy, Internauta opuści stronę i już na nią nie wróci.

2. Opublikuj przynajmniej 4 artykuły

Zanim zabierzesz się za promocję swojego bloga, umieść na nim więcej treści.

Nic nie jest tak ignorowane przez Internautę, jak blog z jednym tylko wpisem. Odwiedzający zawsze musi wiedzieć, że w razie zainteresowania będzie jeszcze co poczytać i że strona, którą odwiedza, ma jakąś historię i renomę.

Pomyśl, co się stanie, jeżeli wykorzystasz swoje najlepsze chwyty marketingowe do zwabienia Internautów na blog z jednym wpisem. Osiągniesz dużą oglądalność w pierwszym dniu, lecz drugiego Internauci już nie będą mieć co czytać i uznają witrynę za ciekawy, acz jednorazowy epizod. Ty z kolei drugiej szansy na start mieć nie będziesz.

3. Miej w zanadrzu przygotowane kolejne wpisy

Niezwykle istotne jest, by blog w trakcie wzmożonej promocji (a więc na początku swojego istnienia) był akutalizowany na bieżąco - Internauci muszą natychmiast zauważyć, że strona "żyje" i warto na nią wrócić kolejnego dnia.

Napisz z wyprzedzeniem kilka artykułów na przyszłość i trzymaj je na zapleczu - nie jest bowiem pewne, czy w najbliższe dni będziesz miał czas na pisanie nowych. W razie potrzeby, sięgniesz po gotowce. Pamiętaj: na etapie promocji bloga nowe wpisy są najważniejsze.

Jeśli używasz WordPressa, ustaw automatyczne publikowanie artykułów na kolejne dni.

4. Nie odsłaniaj wszystkich kart jednocześnie

Rozplanuj artykuły w czasie - jeżeli będziesz publikował wpisy zbyt często, Internauci nie nadążą z ich czytaniem, a Ty - z pisaniem.

Publikuj nowe wpisy co 2 - 3 dni. To w pełni wystarczy do podtrzymania zainteresowania, a zarazem pozwoli Ci odłożyć kilka artykułów na dni, w których nie będziesz miał czasu na pisanie.

Regularne aktualizacje są również wyjątkowo dobrze indeksowane i wynagradzane przez wyszukiwarki.

5. Zachęć do dyskusji

Na końcu każdego wpisu dodaj zachętę do napisania komentarza. Internauta, ciekawy odpowiedzi, powróci na Twoją stronę. Często też sprowokuje do dyskusji innych rozmówców.

Poproś także o opinie na dany temat na zewnętrznych serwisach - nawet jeśli zostaną umieszczone poza Twoim blogiem, spowodują wejścia. Wywołanie dyskusji poza blogiem może przynieść zaskakujące korzyści, o ile rozmowa oparta jest o treści z niego pochodzące.

Komentarze

Wydaj mi się że tylko głęboka interakcja z innymi jest jedyną droga do uzyskania stałych czytelników.
Przypadkowe wejścia będą jedynie “jednorazówkami”

Jest to jedynie moje zdanie niepoparte żadnym doświadczeniem. Czy okaże się prawdziwe? Czas to pokaże. Właśnie wystartowałem z blogiem, nie zależy mi jakoś specjalnie na widowni, traktuje to jako eksperyment.

Moje artykuły zawierają jeszcze dużo błędów.
Mam nadzieje że twoje wskazówki pomogą mi choć trochę w poznaniu “świata” blogerów.

Pozdrawiam
DużaSpacja

Dzieki za komentarz, DuzaSpacjo ;)

Gleboka interakcja – tak, masz racje. Ale jesli ma sie ciekawy serwis i prowadzi go regularnie, to mozna miec duza ilosc stalych czytelnikow nawet bez komunikowania sie z nimi. Do dobrych tresci sie samemu wraca :)
Twoj blog jest na dobrej drodze – teksty sa ciekawe, opatrzone grafikami i regularne. Tak trzymaj :) Niestety, rozkrecenie ruchu wymaga czasu, ale jest oplacalne na dluzsza mete :)

Pozdrawiam,
Krzysiek Trynkiewicz

Komentuj

Subscribe without commenting