RSS
RSS

Ciekawy błąd PHP 7: Parse error: syntax error, unexpected end of file in the line…


Kategorie: Administracja, Nowe technologie, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

1

Przełączając jeden z serwerów na PHP 7 z PHP 5.3 powstał ciekawy błąd 500 (internal server error), z następującą treścią:

Parse error: syntax error, unexpected end of file nazwa pliku, w tym przypadku functions.php WordPressa in the line numer ostatniej linii pliku

Pierwszą myślą jest niedomknięty nawias, średnik, przecinek itp… Okazało się jednak, że problem leżał gdzie indziej.

Otóż na serwerze konfiguracja PHP w wersji 7 miała domyślnie dyrektywę PHP short_open_tag ustawioną na Off, co powodowało, że użycie kodu <? do rozpoczęcia bloku PHP (zamiast alternatywnego <?php) owocowało właśnie rzeczonym błędem.

Tego skrótowego znacznika otwarcia kodu PHP używa mnóstwo projektów, zaś zlokalizowanie problemu okazało się dosyć trudne – treść błędu niczego konkretnego nie mówiła (wskazywała na ostatnią, pustą linię pliku), zaś wykrywacze błędów PHP nie zgłaszały pomyłek. Również narzędzia online nie pomagały – zazwyczaj błędów wcale nie sygnalizowały wcale, a jeśli już, to bez wskazywania, gdzie one występują i czemu.

Sam problem pojawiał się więc nawet przy użyciu kodu ?><?

Rozwiązanie problemu

Najprostszą metodą jest ustawienie w pliku php.ini dyrektywy na On:

short_open_tag = On ;

Nie zawsze jednak jest to możliwe. W tym przypadku dostawca serwera hostingowego zablokował możliwość edytowania ustawień PHP, także przez funkcję PHP: @ini_set('short_open_tag', 'On');

Pozostało więc żmudne zmienianie każdego wystąpienia otwierającego znacznika PHP <? na <?php

Niestety przy mnóstwie dodatków do systemu WordPress i jego aktualizacjach taka konfiguracja serwera oznacza, że w każdej chwili witryna może przestać działać.

Dlatego też tak istotne jest, by swoje strony umieszczać na profesjonalnym hostingu, a nie byle tańszym.

Dlaczego taka dyrektywa istnieje?

Znaki <? oznaczają także początek kodu języka XML. Jeśli więc w projekcie PHP używa się XMLa, to mogą powstać problemy z nieprawidłowym włączeniem interpretera PHP, gdy używany jest kod XML.

W praktyce takie sytuacje się raczej nie zdarzają i wiele ludzi stosuje skrótowe znaczniki otwarcia kodu PHP. Jak jednak widać po tym przykładzie, jednak należy stosować pełny zapis znacznika otwarcia.

Komentarze

Dobra uwaga! Czekam na nowe ciekawe tematy na blogu. ;)

Komentuj

Subscribe without commenting