RSS
RSS

Jak Przyspieszyć Stronę W 5 Minut?


Kategorie: Administracja, Optymalizacja, Tworzenie stron, Wszystkie

6

Moje strony trzymam w amerykańskim hostingu DreamHost. Ma bardzo dużo zalet, ale ostatnio serwer, na którym są moje strony jest chyba przeciążony, bo zdarza mu się odpowiadać na zapytanie po 7, niekiedy nawet 20 sekund. Szukając sposobu na polepszenie sytuacji bez zmiany hostingu i czekania na przeniesienie na inny serwer w DreamHoscie, trafiłem na CloudFlare - darmowy DNS, działający jako proxy (coś w rodzaju CDN). Ludzie go zachwalają, więc wziąłem się do testów.

Czas ładowania strony przed użyciem CDNu CloudFlare

Statystyki czasu ładowania pełnej strony (wraz z grafikami) przed wdrożeniem CloudFlare: Średni czas ładowania strony na podstawie powyższych narzędzi: 4.19s.

Czas na załadowanie strony przyspieszonej przez CDN

Statystyki czasu ładowania pełnej strony (wraz z grafikami) przed wdrożeniem CloudFlare: Średni czas ładowania strony na podstawie powyższych narzędzi: 2.49s.

Wyniki, czyli o ile przyspieszyła strona

CloudFlare przyspieszyło BlogTimes o 41%, czyli prawie połowę. Uważam to za wynik bardzo dobry, chociaż mam dwa zastrzeżenia. Po pierwsze: strona nigdy nie była optymalizowana pod kątem szybkości, więc inne witryny (gdzie np. grafiki zajmują mniej miejsca i ładują się bardzo szybko) mogą nie przyspieszyć aż tak bardzo. Po drugie: problem z powolnym ładowaniem strony wciąż został - czas oczekiwania na pierwszą odpowiedź serwera jest wciąż relatywnie duży, więc mój problem leży gdzie indziej (zapewne po stronie przeciążonego serwera). Mimo wszystko na oko da się zauważyć przyspieszenie i nawet Krystian z firmy IDEA Interactive sam zapytał co zrobiłem, że strona działa szybciej :)

Inne zalety CDNu CloudFlare

CloudFlare ma jeszcze kilka zalet, typu filtrowanie ruchu spamerskiego (Internauta wchodzący z IP kwalifikowanego jako spamerski musi uzupełnić CAPTCHA by zobaczyć stronę). Dla mnie najważniejsze jest, że w razie niedostępności mojego serwera hostingowego CloudFlare prezentuje kopię zapasową z cache'u, więc moja strona będzie dostępna praktycznie zawsze (wyjątkiem jest sytuacja, w której DNSy CloudFlare padną, ale DNSy generalnie nie padają). Niedługo przeniosę inne moje strony (zoptymalizowane pod kątem szybkości) na CloudFlare. Wyniki postaram się opublikować :)

Komentarze

Pytałem po pewnym czasie osoby które z tego korzystają, i ponoć to wychodzi średnio po dłuższym czasie.

Eee czyli co, nagle zwalnia? Watpliwe…

Jeden z wpisów jest tu – http://www.tomick.pl/internet-sieci/cloudflare-prosty-sposob-na-przyspieszenie-kazdej-strony/ Miałem chyba jeszcze jeden, ale nie mogę go znaleźć.

Czytalem ten wpis przed wdrozeniem CF :)
Autor napisal w komentarzu, ze “teraz korzysta jedynie z wygodnego serwera DNS CF”, co wcale nie oznacza przeciez, ze system zwolnil.
Mniemam, ze autor mial na mysli, ze nie korzysta z dodatkowych funkcji (typu blokowanie ruchu spamerskeigo, dodawanie kodu google analytics, kompresja js i css) – czego ja tez nie robie. DNSy CF to jednak glowna jego funkcja i to wlasnie one przyspieszaja ladowanie strony, wiec skoro autor z nich wciaz korzysta to raczej nie przestaly sie sprawdzac :)

CloudFlare robi furorę, nie ma co zaprzeczać. Jeśli się szuka szybkiego sposobu na optymalizację witryny, redukcji zużywanego transferu itd. itd. to jest to niewątpliwie najlepszy z możliwych wyborów. Jest jednak “ale”. CloudFlare czasami bywa zawodne. Dochodzą do tego inne ograniczenia, jak brak taniego SSLa. Dlatego trzeba wyważyć, czy dana strona zyska czy straci na wdrożeniu CloudFlare.

Hmm jak robilem wywiad przed wdrozeniem CF, odwiedzilem kilkanascie stron z osobistymi opiniami i wszystkie byly pozytywne. Poki co sam tez nie narzekam, chociaz przyznam, ze raz na ok. 80 prob zdarzylo sie, ze CF wgrywalo jakis JavaScript AJAXowy przez ok. 2 sekundy. Ale to bylo tylko taz :)
Z SSLem mozesz miec racje – nie orientowalem sie.

Komentuj

Subscribe without commenting