RSS
RSS

Jak Radzić Sobie z Trollami i Spamem?


Kategorie: Społeczność, Treść, WordPress, Wszystkie

3

Wraz ze wzrostem popularności bloga lub strony pojawia się problem trollów - Internautów, którzy zamieszczają komentarze tylko po to, by wnerwić innych lub zrobić im na złość - generalnie, by wywołać szum.

Walka z trollami jest wyjątkowo uciążliwa, ponieważ po zbanowaniu zmieniają oni IP i tworzą nowe konta w serwisie.

Usłyszałem jednak ostatnio o pewnym skutecznym sposobie eliminowania trollów...

Jak pozbyć się trolla?

W 36 odcinku podcastu SitePoint Brad Williams wskazał na ciekawą wtyczkę do systemu bbPress, opartego na WordPressie. Wtyczka nosi nazwę Bozo. Dzięki niej komentarz zamieszczony przez zarejestrowanego użytkownika (a więc musimy wymóc rejestrację na komentujących), oznaczonego jako "bozo", jest widoczny tylko dla niego. On więc myśli, że wszystko jest ok i czeka na reakcje na swój komentarz, a nawet zamieszcza kolejne - wciąż prowkowacyjne. Z drugiej strony wszyscy inni użytkownicy (także niezalogowani) nie widzą treści pisanych przez "bozo". Tym sposobem marnujemy czas trolla i zamęczamy go na śmierć!

Niestety nie znalazłem implementacji tej wtyczki dla jakiegokolwiek innego systemu, nawet dla zwykłego WordPressa. Wydawać by się mogło, że póki co pozostaje jedynie ręczne, bezwzględne i natychmiastowe (bez czytania!) usuwanie komentarzy zamieszczanych przez trollów. Jest jednak jeszcze wyjście pośrednie.

Zwalczanie spamu i trollów przy pomocy wtyczki Quiz

Dla WordPressa powstała wtyczka Quiz. Podczas pisania artykułu, zamieszczamy pewne pytania, na które odpowiedzi będą znali tylko ci, którzy przeczytali artykuł. Dzięki temu ograniczymy liczbę komentarzy powstałych bez czytania artykułów, czyli w znacznej mierze umieszczanych przez trollów. Oczywiście nie wyeliminujemy tym sposobem całkowicie problemu, jednak znacznie go ograniczymy, utrudniając życie tym, którzy utrudniają życie innym.

Wtyczka ta powinna także praktycznie zniwelować spam.

Komentarze

Wtyczka Bozo nieźle mnie rozbawiła. Jej działanie można określić metodą “judo”, czyli wykorzystanie siły i wagi przeciwnika przeciw niemu ;)

PS Dodaję do RSS’a

Bardzo ciekawy blog. Już myślałem, że po Wojtku Usarzewiczu nikt nie zdecyduje się pisać wyłącznie o blogowaniu, a tu proszę – niespodzianka. ;-)
Z wtyczką quiz mogłyby wyjść problemy, ponieważ to my jesteśmy dla czytelników, a nie oni dla nas. Odpowiedzi mogą nie rzucać się od razu, co odgoni od komentowania.

W Quizie mozna zdefiniowac kilka mozliwych odpowiedzi na pytanie. Np. pytamy “od ilu lat bloguję?”, zas jako wlasciwe odpowiedzi definiujemy “3”, “trzy”, “od trzech”, “od 3”. Sporo osób wcale nie czyta wpisów, tylko wrednie komentuje po samym tytule wpisu. Jeśli napisać odpowiednie pytania, nie powinno być problemu.

Co do Wojtka – jego porady sa dosyc proste i teoretyczne, ja preferuje praktyke i ulepszanie blogow i serwisow internetowych.

Komentuj

Subscribe without commenting