RSS
RSS

WordPress Wyświetla Grafikę Zamiast Wpisu – Rozwiązanie


Kategorie: Administracja, Treść, WordPress, Wszystkie

0

Dzisiaj zauważyłem, że pod niektórymi adresami na moich blogach (np. w najnowszym tekście Uzależnienie od komputera i Internetu) zamiast wpisów wyświetlają się same ich grafiki.

Ponieważ wcześniej taki problem nie występował, zgaduję, że któraś z aktualizacji WordPressa zmieniła zachowanie permalinków z grafikami.

Problem może dotyczyć każdego, kto używa Biblioteki Mediów wbudowanej w WP.

Dlaczego WordPress wyświetla zdjęcie zamiast artykułu?

Wygląda na to, że po wrzuceniu grafiki przez Bibliotekę Mediów WordPress domyślnie tworzy permalink o adresie nazwa_pliku. Jeśli więc dodamy np. na serwer blogtimes.pl plik nazwa_pliku.jpg, to będzie do niego dostęp przez dwa adresy:

  • https://blogtimes.pl/wp-content/uploads/2012/02/nazwa_pliku.jpg
  • https://blogtimes.pl/nazwa_pliku

Zamiar był taki, by nie w adresie pliku nie udostępniać informacji, że strona korzysta z WordPressa (charakterystyczny katalog wp-content).

Przy pozycjonowaniu dobrze jest jednak nazywać pliki tak, jak brzmi słowo kluczowe i jak wygląda adres wpisu. Czyli, jeśli wpis ma tytuł "Najlepsze samochody wg tygodnika Auto-Świat", to permalink adresu pewnie będzie brzmiał "najlepsze-samochody", zaś plik graficzny będzie miał nazwę "najlepsze-samochody.jpg".

Problem w tym, że dochodzi do konfliktu permalinków: wpisu i pliku graficznego - są one takie same. Co gorsza, domyślnie WordPress wyświetli pod adresem permalinku plik graficzny nawet, jeśli został opublikowany wpis z takim samym adresem.

Rozwiązanie problemu permalinków graficznych w WP

Okazuje się, że żeby WordPress w takim przypadku wyświetlał wpis, a nie grafikę, trzeba "załączyć" dany plik graficzny do wpisu w panelu administracyjnym, klikając na Media → Biblioteka → Niezałączone i, najeżdżając na wcześniej wrzucony plik, wybrać Załącz. Pokaże się wyszukiwarka, w którą wpisujemy nazwę wpisu, w którym grafika została użyta (można wpisać nazwę pliku graficznego, np. nazwa_pliku), dajemy Szukaj, wybieramy odpowiedni wpis i klikamy Wybierz.

W ten sposób należy podpiąć pod wpis każdy niezałączony jeszcze plik.

Na koniec wyczyść cache WordPressa (pewnie w ustawieniach wtyczki WP Super Cache lub Total Cache).

Problem nie występuje, jeśli plik graficzny załączyliśmy bezpośrednio w edytorze danego wpisu - wtedy podpięcie grafiki pod wpis odbywa się automatycznie.

Komentuj

Subscribe without commenting