RSS
RSS

Automatyczne Dodawanie Wpisów do Kolejki Zaplanowanych Publikacji w WordPressie


Kategorie: Administracja, Optymalizacja, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

2

Przyjmuje się, że żeby nie przytłaczać czytelników ilością treści, należy publikować nowe artykuły 2-3 razy w tygodniu.

Najlepiej celować w konkretnie dni tygodnia. Zależnie od klasy odbiorców, będą to dni weekendu lub dni powszednie.

WordPress niby umożliwia zaplanowanie publikacji wpisu na przyszłość, ale już przy kilku artykułach staje się to mało wygodne - trzeba za każdym razem przejść do podstrony z zaplanowanymi wpisami i obliczyć, na kiedy zakolejkować kolejny.

Traciłem na to sporo czasu, zwłaszcza na tym blogu, więc wynalazłem kilka rozwiązań.

Automatyczne kolejkowanie wpisów w WP

Pierwsze to plugin Publish to schedule. Pozwala na określenie, w które dni tygodnia i między jakimi godzinami mają następować automatyczne publikacje.

Działa to całkiem nieźle, chociaż trochę boli, że nie można spośród prezentowanych dat wybrać konkretnej - robi to sam plugin. Trochę też razi kiepski angielski, ale co tam - ma działać i działa.

Dużym minusem jest to, że po zainstalowaniu pluginu nie można opublikować wpisu natychmiast. Trzeba ręcznie ustawić datę publikacji na za kilka minut od danej chwili i powinno działać. Jeśli jednak częstotliwość zaplanowanych wpisów przerasta publikowane natychmiast, to wtyczka oszczędzi czas.

Konkurencyjny plugin do planowania publikacji w WordPressie

Muszę też zaznaczyć, że w repozytorium WordPressa jest podobna wtyczka - Auto schedule posts, miejscami ewidentnie zbieżna z opisywaną powyżej. Nie wiem, kto od kogo skopiował, więc przejrzałem dogłębnie kod wyżej opisanej wtyczki i jest bezpieczny. Jest w nim kod Google Analytics, donoszący autorowi o adresie strony, języku instalacji i liczbie zakolejkowanych wpisów, ale można to wyłączyć w ustawieniach (przy czym zanim się to wyłączy, pierwszy raport już pójdzie do autora). Ale co tam.

Drugi plugin działa trochę inaczej - modyfikuje bazę danych, dodając jedną kolumnę. Nie ma kodu Google Analytics. Tylko pobieżnie przeglądałem i wyglądał na bezpieczny. Pozwala na opublikowanie wpisu natychmiast przez ustawienie daty publikacji "przed" na późniejszą, niż "po", czyli np. "opublikuj wpis przed 3 listopada i po 2 listopada" według opisu powinno spowodować natychmiastową publikację.

Trochę to zamotane i preferuję zostawienie bazy danych w spokoju, więc polecam ten pierwszy plugin.

Przesuwanie harmonogramu zaplanowanych wpisów

Jeden problem rozwiązany, ale zrodził drugi: co, jeśli mamy zaplanowane wpisy np. na kolejnych 5 dni, a chcemy dodać jeden drugiego dnia i przesunąć pozostałe o dzień później?

Można ręcznie zmieniać daty publikacji kilku wpisów, ale jest też prosta wtyczka Bump the schedule (czytałem kod, bezpieczna), która na to pozwala. Całkiem poręczne i nie jakiś kombajn, który by zamulił WordPressa.

Komentarze

Z tego co widzę, przydały by się jeszcze dwa pluginy:
“Zapychacz wolnego czasu”
Czy autopublikowanie wpisu bez dany, w przypadku gdy od dwóch dni nic nie publikowaliśmy i nie mamy nić w kolejce na następne dwa dni.

“Kalendarz redakcyjny”
Czyli kalendarz z zaplanowanymi publikacjami na następne dni z dostępem do drap&drop.

Ten pierwszy efekt mozna osiagnac przy pomocy tych dwoch wtyczek.

Druga wtyczka – moze i jakos by byla przydatna, moze nawet taka jest. Ale te dwie opisane chyba zalatwiaja sprawe dosyc dobrze :)

Komentuj

Subscribe without commenting