RSS
RSS

Ekstremalne przyspieszanie stron na WordPressie dzięki PHP 7 i OPcache


Kategorie: Administracja, Nowe technologie, Optymalizacja, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

2

Wiele firm hostingowych wdrożyło już wersję 7 języka PHP na swoje serwery, która jest znacznie szybsza od poprzednich (nawet dwukrotnie).

Jednocześnie zauważyłem, że wiele z tych firm (np. nazwa.pl, DreamHost) domyślnie ma wyłączone wsparcie dla mechanizmu OPcache, który według moich testów przyspiesza ładowanie stron na WordPressie i sklepach na WooCommerce dwu- a nawet trzykrotnie! Tak – 200% do 300%!

Najwięcej zyskują duże strony, jak sklepy. Czas ich generowania potrafił spaść z 10 sekund do 3 sekund.

Strony niezbyt skomplikowane, jak niniejsza, zyskują przyspieszenie rzędu 10% (czas ładowania spadł z 0,6s do 0,5s).

Wystarczy zapytać dostawcę hostingu, w którym miejscu można włączyć tą funkcję, a strona magicznie przyspieszy. Wiedza techniczna zazwyczaj nie jest wymagana. Dla WordPressa trzeba jednak zainstalować wtyczkę OPcache Dashboard, która automatycznie wyczyści cache po aktualizacji WordPressa, co jest niekiedy potrzebne.

Będzie to kosztem pamięci RAM, ale jeśli mamy zapas około 100MB (a tak zazwyczaj jest), to nie powinno to być żadnym problemem.

Komentarze

z 10 sek do 3 to bardzo duży spadek. prawie nie osiągalny innymi metodami – przy tworzeniu nowych stron bardzo dbamy szybki czas ładowania stron więc będę musiał to przetestować na kilku stronach poprzez zmianę serwera. Czy możesz napisać coś więcej o tych stronach które tak przyspieszyły ? Ile produktów było na stronie, ile zdjęć lub podać adres www?

Sklepy, które zanotowały takie przyspieszenia, miały po około tysiąc produktów i kilkadziesiąt tysięcy zrealizowanych zamówień, po kilkanaście / kilkadziesiąt dziennie, więc dosyć duże. Natomiast wystarczy zmiana wersji PHP na serwerze (sam opcache jest dostępny w PHP od wersji 5.5) – nie trzeba zmieniać serwera. Liczba zdjęć nie powinna robić wyraźnej różnicy – to przyspieszenie wykonywania kodu, który na stronach bardziej popularnych da lepsze rezultaty, niż na mniej.

Komentuj

Subscribe without commenting