RSS
RSS

Lepsze Formularze Typu Select


Kategorie: Nowe technologie, Tworzenie stron, Wszystkie

0

W 124 odcinku podcastu SitePoint Louis Simoneau wskazał ciekawe narzędzie, pozwalające w jednej linijce kodu ulepszyć formularze typu select (listy rozwijane, wielokrotny wybór elementów itp.).

Otwórz stronę projektu Chosen i czytaj dalej :)

Co oferują formularze Chosen?

Ulepszenie polega na poprawieniu wyglądu i łatwiejszemu wybieraniu elementów. W polu rozwijanego wyboru można przykładowo umieścić kategorie, pod którymi są dostępne konkretne elementy do wybrania. Można też zacząć wpisywać część nazwy, ograniczając wybór na żywo.

W przypadku formularzy wielokrotnego wyboru, tworzą się przyciski, jak na Ceneo. Jest to o niebo lepsze rozwiązanie, niż standardowe pole, które odznacza zaznaczenia, jeśli klikniemy na jakąś pozycję bez wciśniętego przycisku Ctrl, co mnie się względnie często zdarza.

Problem z formularzami Chosen

Jedyny minus, jaki widzę, występuje z polem wielokrotnego wyboru. Nie jest oczywiste, że można do niego dodać kolejne elementy i nie jest jasne, jak to zrobić. Wypadałoby więc to opisać obok formularza, a i tak będzie to opis lekko szerszy niż dotychczasowe "wciśnij Ctrl, by zaznaczyć kilka elementów". Ludzie już w miarę znają trik z Ctrlem, a to jest coś nowego i nietypowego.

Teoretycznym problemem jest także fakt, że Chosen wykorzystuje biblioteki JavaScriptowe jQuery lub Prototype. Preferuję robić strony bez ich użycia, maksymalnie przyspieszając czas ładowania strony. Nie jest jednak tak źle, bowiem spora część stron i tak wykorzystuje jQuery, a przy wyłączonym JavaScripcie wyświetlą się standardowe formularze. Trzeba tylko pamiętać, by informacja o sposobie wyboru elementu w formularzu Chosen pokazywała się tylko, jeśli włączony jest JavaScript.

Mam nadzieję, że dostawcy przeglądarek podchwycą pomysł i zmienią sposób prezentacji tych elementów HTML. To by było coś! Zapewne jednak na nadziejach się skończy, bo taka zmiana by mogła trochę namieszać w obecnych stronach.

Podsumowując, chyba jednak spróbowałbym Chosen na swoich stronach w przyszłości. A Wy?

Komentuj

Subscribe without commenting