RSS
RSS

Jak Monitorować Aktualność Linków i Grafik?


Kategorie: Administracja, Treść, WordPress, Wszystkie

4

To, czego ja nie lubię najbardziej w Internecie, to strony 404. Na swoich witrynach staram się więc oferować czytelnikom jak najwięcej treści z własnych serwerów. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a czasem po prostu trzeba odwołać się do innej strony.

Monitorowanie takich linków dotychczas było bardzo trudne i wymagało skomplikowanego pająka. Na szczęście istnieją dobre rozwiązania tak dla stron nie opartych o WordPress, jak i przeznaczone dla niego.

Wtyczka sprawdzająca aktualność odnośników i grafik

Do WordPressa możemy użyć pluginu Broken Link Checker. W jego opcjach można ustawić ciekawe reguły. Np. możemy automatycznie oznaczyć niekatywne linki przekreśleniem, ukryć je, dodać atrybut nofollow itp...

Wtyczka ta sprawdza także odnośników podawanych w komentarzach (również stron WWW komentujących). Wyniki prezentowane są w Kokpicie, lecz mogą być również wysyłane mailowo. Broken Link Checker monitoruje odnośniki i grafiki co zadany czas, uwzględniając przy tym ustawienia maksymalnego obciążenia serwera.

Niedziałające linki możemy z poziomu panelu sterowania usunąć, wyedytować, przypisać im wcześniej ustawione klasy itp. bez konieczności otwierania strony edycji każdego wpisu.

Rozwiązanie wewnętrzne dla stron nie opartych na WordPressie

Przy korzystaniu z Google Analytics możemy wyszukać tytuły odwiedzanych podstron. Jeśli ustawimy stroną 404 stały tytuł (ja mam "nie znaleziono"), łatwo zidentyfikujemy błędne adresy i miejsca ich pochodzenia.

Ten sposób warto stosować nawet używając powyższej wtyczki, bowiem chyba nie sprawdza ona odnośników wewnętrznych, a z pewnością nie tych znajdujących się poza treścią wpisu (czyli np. w nawigacji). Ja dzięki temu odkryłem problem z przechodzeniem do strony głównej z archiwum, na który pewnie nigdy bym nie wpadł.

Plugin Redirection dla WordPressa

Jest jeszcze wtyczka Redirection, która wyświetla strony błędów (nie tylko 404), lecz jest dosyć nieprzyjemna w przeglądaniu, bowiem faktyczne problemy są ukryte w gąszczu odwołań do stron czynionych przez spamerów (prób wejścia na nieistniejące strony w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach). Osobiście więc nie używam jej, chociaż komuś może bardziej przypaść do gustu.

Komentarze

Ciekawym narzędziem do sprawdzania aktualności linków jest Xenu http://home.snafu.de/tilman/xenulink.html Wyjątkowo przydaje się po uruchomieniu lub przebudowaniu strony, bo od razu wyłapie błędy.

Wyglada niezle. Broken Link Checker zyskal wczoraj przy aktualizacji sprawdzanie linkow we wpisach zaplanowanych i szkicach, wiec mozna sie ustrzec od niedzialajacych linkow zaraz przy pierwszej publikacji.

To, co by mi sie przydalo, to plugin sprawdzajacy walidacje xHTML notki przed publikacja. Niestety na taki nie trafilem…

Właśnie tego szukałem dla mojego bloga. Dziękóweczka

Proszę :)

Komentuj

Subscribe without commenting