RSS
RSS

Przegląd Darmowych Systemów Forów Dyskusyjnych


Kategorie: Administracja, Społeczność, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

17

Planuję wdrożyć forum do jednego z moich projektów.

Idealnie by było, gdyby ładnie się zgrywało z WordPressem. Nie musi jednak tak być - wystarczy, że będzie miało w miarę rozsądny system szablonów, by móc je ręcznie podpiąć pod WP.

Po zabawie z wieloma popularnymi platformami wnioski mam niezbyt radosne.

bbPress 2.0

Projekt rozwija jedna osoba, która jest pomocna, gdy jej się chce. W niektórych przypadkach jej porady są po prostu błędne (np. jak stworzyć Child Theme do WordPressa). System szablonów to jakiś żart - 70 plików bez słowa komentarza, a i tak większość rzeczy nie znajduje się w szablonach, tylko gdzieś głęboko w kodzie projektu.

Odpada.

Vanilla Forums

Z wyglądu bardzo przystępne. Integracja z WordPressem tylko na zasadzie wspólnego logowania i wyświetlania forum za pomocą JavaScriptu (a jak ktoś JS wyłączy, to forum nie zobaczy - lol!). System szablonów kulawy - jeden plik jest na własnych szablonach, są też pliki Smarty (chociaż w szablonach się go nie używa), jest też niezbyt ładny kod PHP pomieszany z HTMLem. Dokumentacji brak. Ok, to się da zjeść.

Okazuje się jednak, że jest to projekt raczkujący. Takie rzeczy, jak pisanie przez niezarejestrowanych użytkowników pozostają od ponad roku w liście marzeń administratorów. Niby jest plugin, ale jego jakość jest mizerna. Szukanie dodatków w repozytorium Vanilla jest wielką sztuką.

To forum się nie nadaje do innych zastosowań niż te, które przewidzieli autorzy.

Simple:Press (dodatek do WordPressa)

Zupełny brak szablonów, dla nich "zmiana motywu" oznacza podmianę pliku CSS. Śmieszne. Administracja zamotana, bez ładu i składu. Robi dziadostwo w folderach WordPressa i nawet po sobie nie posprząta (a reklamuje się, że 100% uninstall).

Nie nadaje się do niczego.

Mingle Forum

Podobnie do poprzednika, wychodzi z założenia, że edycja kolorków przy pomocy CSSu wszystkim wystarczy. Forum jest szpetne. Na stronie projektu od kilku dni straszy Warning PHP, związany ze skryptem.

Niezły obciach.

Reasumując

Stary, dobry kombajn phpBB wciąż wydaje się najlepszym rozwiązaniem. bbPress może da rade dla prostszych stron.

Komentarze

Kilka razy adoptowałem Phorum do moich projektów. Jak je oceniasz?
Teraz też poszukuję jakiegoś prostego forum do zintegrowania z serwisem. I wybór chyba znów padnie na Phorum…

Nie znalem. Na pierwszy rzut oka wyglada bardzo biednie pod wzgledem designu, spolecznosci, rozszerzalnosci.

Ja się zastanawiam o zmianie phpBB na coś innego, ale raczej nie będę się bawił w jakieś pseudo fora z WP.

zawsze można spróbować samemu napisać skrypt, wtedy będzie wszystko tak jak chcemy – tylko ile czasu to zajmie :P

Fajne porównanie tych systemów forum.

Nie wiem jak dla Was ale ja polecam MyBB lub phpBB, ten pierwszy MyBB fajnie się integruje z WP przynajmniej taki mi się zdaje.

Pozdrawiam

Ja osobiście używam minge forum. Jest ogólnie intuicyjny, dlatego też polecam każdemu.

Niedawno stałem przed dylematem na jakim skrypcie postawić swoje pierwsze forum.. i niestety wybór padł na phpbb3. Nie podoba mi się i strasznie irytuje, ale ma polski support i dlatego go wybrałem.

Nie wiem czemu Mingle Forum nie cieszy się dobrą opinią – ja osobiście z niego korzystam i jestem bardzo zadowolony.

Chyba odstrasza wygladem :)

Zgadza się, wygląd nie jest za ciekawy. Kiedyś to testowałem i niestety muszę stwierdzić, że pozyskanie nowych użytkowników jest bardzo trudne.

Niestety nie trafiłam na żadną fajną wtyczkę z forum dla WP. Może ktoś podjąłby się zrobienia czegoś takiego? :)

Za friko to za duzo pracy, ale dziwne, ze platnych dobrych systemow tego typu nie ma dla WP…

No na pewno za darmo dobrej wtyki nie będzie, natomiast jeśli na rynku nie ma takiej, która by spełniała wszelkie oczekiwania, to z pewnością każdy komu zależy na postawieniu dobrego forum zapłaciłby odpowiednią sumkę :)

A nie można po prostu postawić zwykłego forum, który nie będzie oparty na WP? Przecież jest ich dużo, wszystkie są darmowe. Fakt, jak jakiś użytkownik zaloguje się do WP to będzie musiał stworzyć nowe konto na forum, a więc jest to jakaś przeszkoda.

Samo dopasowanie wyglądu forum do wyglądu normalnej strony jest sporym wyzwaniem. Systemy zewnętrzne (jak phpBB) to obecnie kombajny – większość ludzi nie potrzebuje aż takich rozbudowanych, powolnych systemów.

FluxBB może być świetną alternatywą dla phpBB, jest o wiele lżejsze, ale ma jedną drobną wadę, mniej modów, mniej skórek, jednakże jak ktoś zna się na programowaniu nie powinien mieć problemów z ogarnięciem skryptu czy dodaniem/zmodyfikowaniem czegoś nowego.

Wyglada jako-tako, ale jak juz cos niezwiazanego z WordPressem, to chyba phpBB… predzej czy pozniej przyjdzie potrzeba rozszerzania i wyjda braki w mniej popularnych systemach.

Komentuj

Subscribe without commenting