RSS
RSS

SmartContext.pl – opinia po miesiącu używania


Kategorie: Treść, Wszystkie, Zarabianie

3

SmartContext to polska sieć reklamowa oparta o analizę kontekstu stron docelowych. Reklamy tej sieci wyświetlane są w nietypowy sposób: najpierw poszczególne wyrazy są oznaczane odnośnikiem podkreślonym podwójną linią, zaś po najechaniu na niego wyświetla się właściwa reklama (za co czasami dostajemy kilka groszy). Przy kliknięciu dostajemy już więcej - ok. 0,25zł w moim przypadku.

Po miesiącu testowania tego systemu wyrobiłem już sobie pewną opinię o tej tzw. reklamie intekstowej...

Zalety reklamy intekstowej SmartContect

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest fakt, iż na stronie docelowej nie musimy przeznaczać nowego miejsca na reklamy - wykorzystujemy obecną już treść. Cały proces instalacji ogranicza się do wklejenia kodu JavaScript. Reklama jest nieinwazyjna, wręcz przyjazna oraz zaskakująco skuteczna. Pochwalić należy także pomoc techniczną serwisu - miłą i szybką.

Wady SmartContextu

Z drugiej strony poddajemy Internautom w wątpliwość jakość naszych odnośników. Chociaż te ze SmartContextu różnią się od standardowych, to w przypadku strony mającej wysoką jakościowo treść, wciąż obniżają wartość przekazu, a tym samym renomę strony.

Drugi problem, to fakt, że wyświetlona reklama może zasłonić reklamę Google AdSense, tym samym łamiąc zasady użytkowania AdSense. Wredna konkurencja może to skrzętnie wykorzystać.

Linki w SmartContexcie są typu follow - za to możemy wylecieć z Google. Dział SEO twierdzi, że problemu nie ma, ponieważ linki tworzone są przy pomocy zewnętrznego kodu JavaScript. Matt Cutts w wywiadzie odnosi się jednak do tej właśnie sytuacji:

Eric Enge: With the new JavaScript processing, what actually are you doing there? Are you actually executing JavaScript?

Matt Cutts: For a while, we were scanning within JavaScript, and we were looking for links. Google has gotten smarter about JavaScript and can execute some JavaScript. I wouldn't say that we execute all JavaScript, so there are some conditions in which we don't execute JavaScript. Certainly there are some common, well-known JavaScript things like Google Analytics, which you wouldn't even want to execute because you wouldn't want to try to generate phantom visits from Googlebot into your Google Analytics.

We do have the ability to execute a large fraction of JavaScript when we need or want to. One thing to bear in mind if you are advertising via JavaScript is that you can use NoFollow on JavaScript links.

Nawet jeśli to nie jest prawdą, implementacja linków nofollow nie powinna nikomu zaszkodzić. Dział SEO na taką propozycję jednak nie odpowiedział.

Zarobki w SmartContext.pl

Powiedziałbym, że zadowalające. Przez miesiąc testów na Wydajnym Komputerze udało mi się zarobić 25zł - zawsze coś, zwłaszcza za taką przyjazną dla użytkownika reklamę.

Jest to jednak kilkukrotnie za mało, bym przymknął oko na obniżenie renomy linków w mojej witrynie. Może w mniej konkretnym serwisie to byłoby do przyjęcia. Dodatkowo dyskusyjne są treści reklam - ponieważ dotyczą konkretnych słów, często są niezwiązane ze stroną. Generalnie jednak wciąż są ciekawe, więc można to tolerować. Spowolnienie związane z ładowaniem kodu JS wynosi ok. 2,2 sekundy, co dla mnie jest wartością lekko za dużą.

Reasumując, SmartContext mogę polecić na strony, które nie są szlifowane do ideału. Wydaje mi się, że wyjątkowo dobrze system ten sprawdzi się na forach dyskusyjnych. Aby zapisać się do SmartContextu, trzeba wysłać e-mail na adres podany na stronie SmartContext.pl.

Komentarze

dziękuje za wyczerpujący artykuł ostatnio jestem zainteresowany reklamami tego typu :) Bo mam dużo treści na swej stronie internetowej:)

Cała przyjemność po mojej stronie, Darku :)

Dobrze że są osoby które znajdują choć odrobinę czasu żeby coś opisać doradzić :)

Komentuj

Subscribe without commenting