RSS
RSS

Czy warto wdrażać AMP do stron internetowych? Wpływ na ruch


Kategorie: Nowe technologie, Optymalizacja, Pozycjonowanie, Promocja, Treść, Tworzenie stron, Wszystkie

0

Rozważaliśmy, czy wdrażać technologię AMP do stron internetowych.

Co to jest AMP? AMP (ang. Accelerated Mobile Pages – przyspieszone strony mobilne) to szybsze ładowanie witryny przy pomocy uproszczonego kodu programistycznego HTML, ale kosztem prawie całej szaty graficznej witryny – zostaje niemal sam tekst. Dzięki AMP strona może być wyświetlana u góry wyników wyszukiwania Google.

Wadą AMP jest brak szaty graficznej witryny – użytkownik po zapoznaniu się z treścią nie ma podsuniętych kolejnych kroków i zazwyczaj cofa się do wyników wyszukiwania.

Nasze podejrzenia zostały potwierdzone po przejrzeniu kilkudziesięciu raportów w postaci studium przypadku z zagranicznych witryn.

DreamHost – efety zmiany hostingu współdzielonego na VPS


Kategorie: Administracja, Optymalizacja, Tworzenie stron, Wszystkie

0

Hosting współdzielony DreamHost mimo, że bardzo dobry, ma swoje ograniczenia. Strony z czasem go przerastają. Efektem są błędy 500 internal server error lub 404 not found, ponieważ procesy httpd, które przekraczają limity RAMu lub czasu procesora, są zabijane w trakcie wykonywania, co owocuje takimi właśnie błędami.

Aby przekonać się, ile razy procesy były zabijane, można zapytać wsparcie techniczne o liczbę wykonań prockill. U nas sięgała już kilka tysięcy miesięcznie – tyle razy strony nie ładowały się poprawnie (choć w zdecydowanej większości przy ich administracji, ponieważ użytkownicy mają większość zasobów ładowanych z CloudFlare).

W takiej sytuacji najprościej jest przerzucić się na ich pakiet VPS, który różni się w praktyce tym, że można ustawiać pojemność pamięci RAM i monitorować czas zużycia procesora, co niweluje powyższe problemy. Można także zostawiać włączone na stałe procesy w pamięci, co może być bardzo przydatne dla informatyków.

Wykonaliśmy testy przed i po zmianie hostingu Shared na VPS dla witryny opartej o WordPressa.

Ekstremalne przyspieszanie stron na WordPressie dzięki PHP 7 i OPcache


Kategorie: Administracja, Nowe technologie, Optymalizacja, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

2

Wiele firm hostingowych wdrożyło już wersję 7 języka PHP na swoje serwery, która jest znacznie szybsza od poprzednich (nawet dwukrotnie).

Jednocześnie zauważyłem, że wiele z tych firm (np. nazwa.pl, DreamHost) domyślnie ma wyłączone wsparcie dla mechanizmu OPcache, który według moich testów przyspiesza ładowanie stron na WordPressie i sklepach na WooCommerce dwu- a nawet trzykrotnie! Tak – 200% do 300%!

Najwięcej zyskują duże strony, jak sklepy. Czas ich generowania potrafił spaść z 10 sekund do 3 sekund.

Strony niezbyt skomplikowane, jak niniejsza, zyskują przyspieszenie rzędu 10% (czas ładowania spadł z 0,6s do 0,5s).

Wystarczy zapytać dostawcę hostingu, w którym miejscu można włączyć tą funkcję, a strona magicznie przyspieszy. Wiedza techniczna zazwyczaj nie jest wymagana. Dla WordPressa trzeba jednak zainstalować wtyczkę OPcache Dashboard, która automatycznie wyczyści cache po aktualizacji WordPressa, co jest niekiedy potrzebne.

Będzie to kosztem pamięci RAM, ale jeśli mamy zapas około 100MB (a tak zazwyczaj jest), to nie powinno to być żadnym problemem.

Nawigacja Skrótami Klawiszowymi w WordPressie


Kategorie: Administracja, Optymalizacja, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

5

Nawigowanie Gmaila i innych aplikacji klawiaturą jest super wydajne, prawda?

Czemu więc WordPress nie ma nawigacji skrótami klawiaturowymi?

Po ogromnych poszukiwaniach znalazłem wreszcie niszowy (zaledwie 130 pobrań), ale bezpieczny (przejrzałem kod) plugin, który pozwala poruszać się po panelu administracyjnym samą klawiaturą.

Przejście do Nowego Wpisu po zalogowaniu do WordPressa


Kategorie: Administracja, Optymalizacja, Tworzenie stron, WordPress, Wszystkie

0

Jeśli piszesz na swoim blogu regularnie, to może przyzwyczaiłeś się, że Kokpit nie jest w sumie zbytnio przydatny. Komentarze moderuje się zazwyczaj e-mailowo, "Szybki wpis" jest zbyt ubogi, by go używać w większości przypadków, a pozostałe opcje to raczej bajery.

Reasumując, lepiej by było po zalogowaniu się automatycznie być przeniesionym do podstrony z najczęściej wykonywaną czynnością - czy to jest dodawanie nowego wpisu, czy strony, czy moderowanie komentarzy.

Jedno kliknięcie plus szukanie opcji w menu WordPressa robi różnicę, jeśli powtarza się tą procedurę po 2 razy dziennie każdego dnia: nawet, jeśli każdy taki proces zajmie 3 sekundy, w skali roku traci się na to 36 minut.

Dzisiaj rozwiążemy ten problem, dostając 36 minut rocznie w nagrodę :)