RSS
RSS

Zrozumieć HTML5


Kategorie: Nowe technologie, Wszystkie

0

W 59 odcinku podcastu SitePoint poruszono kwestię tego, czym jest HTML5 i porównano jego boom z niedawnym boomem na Ajax.

Całość warta jest posłuchania lub przeczytania, ponieważ większość ludzi pod hasłem HTML5 rozumie już nie tylko same nowe znaczniki, ale także nowe możliwości przeglądarek, nowości w API JavaScriptu, geolokalizację oraz CSS3 (gradienty, okrągłe narożniki itp.).

Prezentacje na temat HTML5

Osobiście robiłem seminarium lub dwa na temat HTML5 i nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak szeroko rozumiane jest to pojęcie.

Od strony technicznej jest to oczywiście niepoprawne, jednak tworzenie chwytliwego słowa może mieć swoje zalety. Dobrym przykładem jest wpis na temat aplikacji HTML5 w perspektywie aplikacji na iPhone.

Jeśli chcesz zrozumieć HTML5 jak większość ludzi, koniecznie zobacz prezentację nowych możliwości technologii webowych. Użyj do tego wielu przeglądarek (w szczególności Chrome, IE i Firefoxa), bowiem żadna nie obsługuje wszystkich przykładów. Warto jednak poświęcić chwilę na przejrzenie slajdów w różnych browserach.

HTML5 jest trudny!

Taka jest konkluzja z rozmowy podcasterów SitePoint i ja się z tym zgadzam. Jednocześnie rzuca się bowiem w nas (webmasterów) wieloma nowinkami technicznymi (w szczególności CSS i lokalne bazy danych), których trzeba się nauczyć pod kątem technicznym i koncepcyjnym (kiedy stosować dane rozwiązanie, ile danych przesyłać do lokalnej bazy SQL przeglądarki itd.).

Na szczęście minie jeszcze wiele miesięcy, zanim przeglądarki zaczną w pełni obsługiwać te nowinki. Z kolei dopiero po kilkunastu (kilkudziesięciu?) miesiącach użytkownicy przejdą na wersje obsługujące HTML5. Dodatkowy czas dany nam jest przez Microsoft, który mimo odradzania IE6 i IE7 (odpowiednio 10% i 16% rynku) uważa za "nieakceptowalne" wymuszanie automatycznej aktualizacji, jaką stosuje Chrome i (częściowo) Firefox.

Możemy więc spać spokojnie - rewolucja przyjdzie powoli.

Komentuj

Subscribe without commenting