RSS
RSS

Zapamiętywanie danych podczas wypełniania formularza


Kategorie: Nowe technologie, Optymalizacja, Tworzenie stron, Wszystkie

4

Przy wypełnianiu długiego formularza (lub pisania obszernego komentarza) na stronie często zdarza się, że po kliknięciu przycisku Wyślij coś się psuje i treść nie zostaje wysłana, lecz stracona i trzeba pisać ją od nowa.

Niektóre przeglądarki, jak Chrome, przywracają część danych wpisanych do formularzy po kliknięciu przycisku Wstecz. Nie działa to, jeśli np. wygaśnie sesja i zostaniemy wylogowani z serwisu.

Można też zainstalować dodatek do przeglądarki (Lazarus dla Chrome), ale jako twórcy stron powinniśmy zapewnić taką funkcjonalność wszystkim odwiedzającym.

Rozwiązaniem jest biblioteka Sisyphus.js, oparta na jQuery. Co określony czas zapisuje ona dane formularza w lokalnej bazie przeglądarki i wczytuje je, gdy ponownie wejdzie się na daną stronę.

Generalna zasada z punktu widzenia użytkownika jest taka, by przed wysłaniem każdego formularza zaznaczyć całą treść najbardziej obszernego pola i skopiować ją do schowka (skróty klawiszowe CTRL+A, CTRL+C).

Komentarze

Przeglądarka Chrome jak widać nie ma sobie równych. Firefox też ma ciekawe funkcje choćby widok 3d źródła strony.

3d? Ciekawe. Tylko ze to znowu bajer dla tworcow stron, a nie uzytkownikow :)

Świetny pomysł tylko problem jest taki, że takich fajny skryptów jest masa i jak będziemy dodawali je do stron to później robi się kobyła js i wszystko się wolno ładuje.

Z umiarem i bedzie na korzysc uzytkownika :)

Komentuj

Subscribe without commenting